Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
5 postów 6 komentarzy

Blogostan

Paweł Burdzy - Żyję, więc czasem piszę. www.pawelburdzy.pl

Władymira ciosy na korpus Donalda

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdzie jest Donald? Zniknął. Czy nie macie wrażenia, że po latach czy miesiącach bezustannego przebywania z nami, pan premier zniknął? Jakby przestał się pokazywać?

 

Dlaczego? Otóż śmiem twierdzić, że jest jak bokser, który zainkasował serię mocnych ciosów w korpus (śledziona, wątroba). Choć może nie tak spektakulrne jak rozstrzygające w szczękę, ale bardzo skuteczne: trafiony przez długie minuty w ringu nie może odzyskać sprawności.

 

Śmiem twierdzić, że serię potężnych ciosów wymierzył premierowi jego nowy przyjaciel, Władymir Władymirowicz Putin. Kiedy? Pamiętacie końcówkę roku i buńczuczne wywiady Tuska, że "nie ma nawet z kim przegrać" i że "nie ma niezwyciężonych, tylko źle trafieni". Poczucie siły z wygranego roku 2010 (bo i Komorowski, i wygrane samorządowe, i - wydawałoby się - dalsza marginalizacja PiS), graniczące z pychą.

 

Więc Putin, powiedział "sprawdzam" i posłał serię ciosów pod nazwą Anodina i MAK. Spadły one na Tuska nie tylko niespodziewanie (oczy Donalda wyrażały prawdziwy żal "przyjaciele, dlaczego po tym wszystkim?"), ale w krytycznym momencie, kiedy rząd zabrał się za OFE, okazało się że nie tylko "nie będzie robił polityki" ale i obiecanych dróg, szkół etc., wreszcie gdy "technokraci" z PO nie potrafili nawet złożyć do kupy rozkładu jazdy PKP. W efekcie po policzku dla Polaków ze strony Anodiny, Polacy - zamiast ostrego wobec MAK-u Tuska - zobaczyli Donalda rugającego opozycję i broniacego nieudolnego ministra Klicha.

 

Śmiem twierdzić, że sekwencja "premier w Dolomitach - raport Anodiny - słabiutka reakcja" będzie uważana za wizerunkowy odpowiednik stopienia się się wizrunku szeryfa Kaczyńskiego  w trakcie debaty z Tuskiem w 2007 r. Dalej będzie już równia pochyła. Chyba, że Tusk otrząśnie się z pijaru i teflonu, znajdzie wewnętrzną siłę i pokaże, że jest naprawdę twardym zawodnikiem. Ale w to akurat, szczerze wątpię.

 

Pozostaje pytanie: czemu Putin wymierzył ciosy Tuskowi? Bardzo dobrze ujął to w swoim tekście Krzysztof Rak, więc nie będę się powtarzał. Moskwie nie zależy na partnerach z Warszawy, ale na podziałach i chaosie nad Wisłą. Zbyt silny Tusk, mógłby np. po wygranych wyborach zamarzyć o zmianie pomysłu na politykę zagraniczną. A osłabiony czy wręcz pokonany, nie będzie do tego zdolny. A na wszystkim zyska i tak prezydent Komorowski, który zdaje się przeżywać fascynację Rosją godną nastolatka, świeżo po lekturze dzieł Dostojewskiego czy Tołstoja.

KOMENTARZE

 • @Paweł Burdzy
  Największym ciosem dla premiera wydaje się być coraz śmielsza krytyka ze strony przyjaznych dotąd mediów. Bez ich wsparcia Słońce Peru zaczyna nam się chować za chmurkami. Pozdrawiam :)
 • Nie zniknął, będzie nowa odsłona teatrum
  Teraz chyba reorganizacja rządu, żeby wyszło na to, że coś jednak robi, bo car batiuszka chce dla narodu dobrze, tylko bojarzy szkodzą i kłody pod nogi rzucają, więc trzeba kogoś wyrzucić, niech gawiedź się cieszy i nadal cara chwali.
 • @Hrabia Ups-Gafa
  to fakt. Nie ukrywał ponoć szoku: "ktoś przełożył wajchę" ponoć mówił... Takie pojmowanie rzeczy. Pozdrawiam
 • @finka
  Pewnie będzie. Ale scenariusz się sypie, aktorzy mylą kwestię, wychodzi zamiast teflonu, zwykły polski paździerz i wiocha. Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej
 • KULTURA I SZTUKA

  Leniwy Polak nie czyta

  „Polacy przestali czytać. Jedna trzecia uczących się i studiujących nie miała w ciągu roku kontaktu z żadną książką” zaalarmowała niedawno „Polityka”. Nasza redakcja nie mogła nie podjąć rękawicy – stąd akcja „Czytać po ludzku”.... czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Idą wybory, żeńcy na pola!

  Idą wybory, więc czas wykopek. A może raczej zbierania zasianych wcześniej zbóż? Tylko patrzeć jak żeńcy z prokuratury, służb, służb kontrolnych ruszą na pola...  Taki fragmencik z sobotnio-niedzielnej "Rzepy": W kuluarowych rozmowach politycy PiS... czytaj więcej

 • MEDIA

  "Znak" odwagi

  - "Kapuściński. Non -fiction" Artura Domosławskiego - zamówiona, nie wydana. - książka Romana Graczyka o historii "Tygodnika Powszechnego" - zamówiona, odrzucona. - "Złote żniwa" Jana Tomasza Grossa - do druku. Do druku, byle szybko!!!... czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31